Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Zielony trawnik przed domem pozwala cieszyć się w pełni ogrodem. Dzieci mają doskonałe miejsce do zabawy, a dorośli podczas grilla czy innych spotkań rodzinnych mogą nacieszyć się widokiem jednolitej zieleni. Niestety, po zimie trawnik po zimie najczęściej nie wygląda jak z katalogu reklamowego i pozostawia wiele do życzenia. Jak zadbać o trawnik na wiosnę, żeby szybko powrócił do pięknego wyglądu?

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Do prac przy trawie będziemy potrzebowali różnego typu narzędzi. Będą się one różnić w zależności od wielkości trawnika jaki posiadamy. Do kilkunastu metrów nie ma najczęściej potrzeby inwestować w profesjonalny aerator wystarczą buty z kolcami. Jednak jeśli wykonanie danej pracy narzędziem ręcznym będzie wymagało sporej ilości czasu warto przemyśleć zakup narzędzi elektrycznych lub spalinowych.

Do pielęgnacji trawnika będą nam potrzebne:

– grabie (w szczególności miękkie pazurki),
– konewka, wąż ogrodowy,
kosiarka spalinowa lub elektryczna,
wertykulator,
– aerator (lub buty z kolcami).

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Pielęgnacja trawnika po zimie musi być dobrze zaplanowana żeby cały proces przebiegł sprawnie, a trawa powróciła do pełnej zieleni wraz z nastaniem ciepłych kwietniowych i majowych dni.
W pierwszej kolejności powinniśmy ściąć krótko trawę (2-3 cm), a następnie dokonać wertykulacji czyli usunięcie starych źdźbeł trawy i innych zaschniętych resztek. Można to zrobić grabiami, lecz w przypadku dużych trawników lepiej użyć wertykulatora.

Kolejnym krokiem jest aeracja, która napowietrzy trawę i sprawi, że powietrze woda i nawozy będą mogły w prostszy sposób dotrzeć do systemu korzeniowego.

Kolejnym krokiem jest dosianie trawy w miejscach, w których trawa zgniła np. przez śnieg, oraz rozsypanie nawozu który wzmocni trawę. Czynność tą najlepiej wykonać przed prognozowanymi opadami deszczu. Jeśli taki nie są zapowiadane, należy intensywnie podlać trawnik. Należy pamiętać aby przez około dwa tygodnie nie kosić trawy po dosiewce i nawożeniu. Pozwoli to wzmocnić się trawie, a wczesną wiosną i tak nie rośnie ona tak intensywnie.

Leave A Comment

Your email address will not be published.