Głodówka jest metodą stosowaną w  medycynie alternatywnej polegająca na okresowym, całkowitym zaniechaniu spożywania wszelkich pokarmów z zachowaniem przyjmowania płynów. Według propagatorów tej metody ma ona prowadzić do oczyszczenia organizmu zmuszając go do „żywienia się” zgromadzonymi zapasami, na skutek braku dowozu innych pokarmów.

W pierwszym etapie organizm wykorzystuje zgromadzony w wątrobie glikogen, w dalszej kolejności spalaniu ulegają tłuszcze oraz białka. Rozkład tłuszczów powoduje powstawanie wolnych kwasów tłuszczowych w krwioobiegu oraz ciał ketonowych, co może prowadzić do wystąpienia groźnej dla zdrowia i życia kwasicy ketonowej. Długotrwała głodówka powoduje uruchomienie procesu glukoneogenezy, czyli powstawania glukozy ze związków niecukrowych m.in. aminokwasów pochodzących z rozkładu białek krwi i tkanki mięśniowej.
 
Głodówka może być szkodliwa zwłaszcza gdy przeprowadzana jest bez przygotowania, kierując się tylko modą. Jej zastosowanie wymaga  dokładnego przygotowania, w tym konsultacji z lekarzem, gdyż praktycznie każda choroba wyklucza możliwość przeprowadzania głodówki. Po okresie postu konieczne jest również powolne wychodzenie z głodówki, włączając stopniowo pokarmy do diety.
 
O ile po okresie przejedzenia jeden dzień postu nie powinien nam zaszkodzić, o tyle z pewnością nie jest to dobra metoda dla osób, które za pomocą głodówki chcą zredukować masę ciała. Efekt takiego działania może być zupełnie odwrotny – bardzo łatwo wtedy o jojo! Warto pamiętać, że w trakcie głodówki dochodzi do spowolnienia przemiany materii, spadku ciśnienia krwi, obniża się poziom glukozy we krwi, więc nawet normalne funkcjonowanie w pracy staje się niemożliwe i uciążliwe. Mniej drastyczne metody oparte są na spożywaniu warzyw i owoców oraz soków z nich sporządzonych, jednak nadal będziemy mocno odczuwać brak jedzenia w naszym organiźmie.
 
Należy pamiętać, że wszystkie głodówki mają swoje zastosowanie tylko w krótkich okresach czasu – nie są to metody żywienia na całe życie, ani nawet na cały proces odchudzania. Warto więc zacząć swój proces odchudzania od wprowadzenia zdrowej, zbilansowanej diety, która będzie urozmaicona i dostosowana do wieku, aktywności fizycznej i wykonywanej pracy. Gdy poczujemy się na siłach, by przeprowadzić głodówkę – konieczne jest dobre zaplanowanie tej diety, konsultacja z lekarzem, oraz poinformowanie swoich bliskich o podjętym wyzwaniu.

 
 

pobierzHappie